به ملک آموز رای دهید
آخرین اخبار : 

مبایعه نامه چیست؟

مبایعه نامه چیست؟

مبایعه نامه چیست؟

 

(از سری آموزشهای قرارداد نویسی بخش مبایعه نامه درس اول)

 

مبایعه نامه در فرهنگ لغت:

در فرهنگ لغت اصطلاحات حقوقی واژه مرکبی به نام (مبایعه نامه) وجود نداردولی واژه مبایعنامه دردفاتراسناد رسمی ومشاورین املاک ودر میان عامه مردم مورد استفاده است. مبایعه نامه از دوکلمه (مبایعه ) و(نامه) ترکیب شده است.بیع در اصطلاح فارسی به قراردادی اطلاق می شود که طبق آن مالی به دیگری  فروخته می شود ونامه در اصطلاح فارسی  به ورقه ای که روی آن مطلبی خطاب به کسی مکتوب نوشته می شود گفته می شود.مبایعه نامه در لغت به معنای خرید وفروش کردن است.

 

تعریف قولنامه:

قولنامه در لغت به معنای نوشته عهدوپیمان تعریف شده است و به معنای قرارداد فروش بکاررفته است.در حقوق برای توصیف قولنامه ازعبارات مختلف نظیرصورتمجلس مذاکرات،پیش قرارداد،طرح انجام معامله،وعده بیع وعقداتفاقیه استفاده می شود.قولنامه درلغت، ترکیبی است از دو کلمه قول ونامه، ولی از اصطلاح حقوقی به سندی اطلاق می شودکه دربردارنده قرارداد وتوافقی است برای انجام معامله در زمان حال ، گذشته و آینده بین دویاچندشخص که قبل از معامله اصلی تنظیم می شود.

تعریف مبایعه نامه :

به قرارداد مکتوبی که بین طرفین(فروشنده و خریدار یا بایع و مشتری) تنظیم می گردد و بر اساس آن مالی در مقابل دریافت عوض یا بهاء یا قیمت فروخته می شود، مبایعه نامه گفته می شود.این اصطلاح گاها به صورت «بیع نامه» نیز به کار می رود و مفهوم آن تفاوتی با «مبایعه نامه» ندارد.

با تعریف قولنامه و مبایعه نامه فهمیدیم که قولنامه به پیش قرارداد ،قبل از انجام معامله و قول و قراری که بین طرفین مکتوب می شود گفته می شود اما مبایعه نامه به قرارداد اصلی فروش مالی بین طرفین گفته می شود 

مختصات مبایعه نامه:

مبایعه نامه عمدتا می بایست  در سه نسخه تنظیم شود هر سه نسخه می بایست با یک خط و به یک صورت نوشته شود که عمدتا در قرارداد های قدیمی برای نوشتن مبایعه نامه از کاربن استفاده می شد و اکنون در قرارداد های جدید بصورت پرینتی و تمام نسخه ها یکسان تنظیم می شود.از سه نسخه قرارداد یک نسخه برای خریدار ، یک نسخه برای فروشنده و نسخه اصل قرارداد توسط متصدی معاملات بایگانی می شود که بهمراه کپی مدارک می بایست تا ۵ سال در دفتر املاک نگه داری شود تا در صورت لزوم به آن مراجعه نمود. مبایعه نامه می بایست در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور ثبت شده و پس از ثبت دارای کد رهگیری معتبر باشد. مبایعه نامه می بایست دارای هولوگرام معتبر صادر شده توسط اصناف و وزارت بازرگانی باشد.مبایعه نامه می بایست دارای شماره هولوگرام و شماره ثبت معتبر باشد.مبایعه نامه می بایست توسط متصدی معاملات و یا مباشر آن مهمور به مهر دارای جواز کسب و ممضی به امضای شخص حقوقی و تایید کننده اصالت قرارداد و اسناد و هویت طرفین باشد.

اجزای مبایعه نامه:

مبایعه نامه عموما دارای اجزای مختلفی است که اجبارا می بایست در مبایعه نامه بکار روند این اجزا شامل موارد زیر است:

۱-مشخصات طرفین(خریدار و فروشنده)
 
۲-موضوع معامله(مورد معامله ای که فروخته می شود)

۳-ملحقات و جزئیات مورد معامله 

۴-ثمن معامله(قیمت مورد توافق طرفین قرارداد)

۵-نحوه پرداخت ثمن مورد توافق طرفین قرارداد

۶-شرایط تسلیم و تحویل مورد قرارداد و همچنین شرایط انتقال مدارک از جمله اسناد مورد معامله.
 
۷-شرایط و اثار قرارداد(مواردی که در قانون معاملات می بایست توسط طرفین معامله انجام شود)

۸-تعهدات طرفین قرارداد

۹-شروط ضمن عقد 

۱۰-جرایم و ضرر زیان ناشی از عدم انجام تعهدات طرفین قرارداد

۱۱-امضای فروشنده و خریدار و حداقل ۲ شاهد ومتصدی معاملات

 

در عکس زیر نمونه ای از مبایعه نامه های پرینتی را مشاهده می نمایید

 

مبایعه نامه چیست؟

در آموزش های بعدی به بررسی اجزای مبایعه نامه خواهیم پرداخت با ملک آموز همراه شوید

 

درصورت داشتن هرگونه سوال در قسمت نظرات درج نمایید تا کارشناسان ملک آموز در اسرع وقت پاسخگوی سوالها و مشکلات شما باشند.امیدواریم این آموزش برای شما مفید بوده باشد نظرات خود را از سایت ملک آموز دریغ نفرمایید 

استفاده و کپی برداری از مطالب و آموزشهای سایت ملک آموز فقط با ذکر منبع و گذاشتن لینک سایت در ابتدا و انتهای مطلب امکان پذیر بوده. در غیر اینصورت با توجه به نارضایتی صاحب اثر شرعا حرام بوده و به اطلاع موتورهای جستجوگر (گوگل,یاهو,بینگ و….) خواهد رسید

 

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

 1. ممنون عجب مطلب خوبی

 2. با تشکر از مطلب خوبتون

 3. پارسا گفت:

  با سلام،
  پس از فوت پدر اینجانب دو پنجم از ملک به من ارث رسید. سایر وراث موافقت کردند که سهم من را بدهند و در قیمت نیز به توافق رسیدیم.
  این معامله را فقط با مبایعه نامه می توان انجام داد؟
  تنظیم مبایعه نامه به چه نحو باشد؟
  آیا باید در بنگاه معاملات مسکن تنظیم شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

GOOGLE RANK

Page Rank

Page Rank

کدبازان