به ملک آموز رای دهید
آخرین اخبار : 

مهارت های مشاورین املاک:نورگیری و آفتابگیری

مهارت های مشاورین املاک:نورگیری و آفتابگیری

مهارت های مشاورین املاک:نورگیری و آفتابگیری

از سری آموزش های عمومی مشاورین املاک

 

روش های پیدا کردن نورگیر هر ملک

همانطور که در درس جهت یابی توضیح دادیم ملک ها در انواع واقسام مختلف ساخته می شود و در جهت های مختلف متغیر است مبحث نور همواره جزء مهمترین ارکان یک ملک است که جزو آندسته از امکانات غیر قابل تغییر می باشد و تایید آن در قیمت و فروش ویا اجاره آن ملک بسیار زیاد است همواره ملک هایی که آفتابگیر هستند نسبت به ملک هایی که از داشتن نور محدودند خوش معامله تر و از لحاظ قیمت ارزش بیشتری دارند.

 

طریقه محاسبه نورگیر

همانطور که در جهت یابی یاد گرفتیم و جهت های مختلف را فهمیدیم قدم اول برای محاسبه میزان نورگیر یک ملک پیدا کردن جهت ملک است.

در یک مثال آپارتمانی۲نبش۵ طبقه موجود است و در هر طبقه از این ساختمان ۵واحد قرارداد مطابق شکل زیر

مهارت های مشاورین املاک:نورگیری و آفتابگیری

همانطور که در شکل رویت می کنید این ساختمان از۳طرف در مجاورت خیابان است و از یک طرف با ملک مجاور همسو است برای محاسبه ملک ابتدا جهت ها را مشخص می کنیم که ما در شکل بالا جهت ها را مشخص کردیم حال مسیر  حرکت خورشید را می سنجیم.

 

مسیر حرکت خورشید

خورشید همواره ازجنوب شرق طلوع می کند و به جنوب غربی غروب می کند مطابق شکل زیر:

مهارت های مشاورین املاک:نورگیری و آفتابگیری

با توجه به مسیر جهت خورشید می توان نورگیر هر ملک را مشخص نمود در شکل شماره یک اگر مسیر خورشید را رسم کنیم نورگیر هر واحد مطابق زیر است:

واحد۱:واحد۱ در قسمت شمال این ملک قرار گرفته و از تابش آفتاب محروم است و فقط از سمت شمال نورگیر دارد و از سمت پاسیو نیز نور خواهد گرفت این نوع واحد را پشت به آفتاب میگویند.

واحد۲:واحد۲همانند واحد۱در قسمت شمال ساختمان قرارگرفته است اما به سمت غرب حق اشراف دارد بنابراین از سمت شمال مثال واحد۱ فقط نورگیر دارد و از سمت غرب فقط بعد ازظهر ها تا غروب آفتاب افتابگیرمی شود و از سمت جنوب شرقی خود رو به پاسیو می باشد این نوع واحد را واحد های نیمه نور می گویند.

واحد۳:این نوع از آپارتمانها معمولا متراژهای کمی دارند و با توجه به اینکه نمی توان تمام واحدها را به بیرون اشراف داد معمولا کوچکترین واحد هر ساختمان را رو به پاسیو می سازند این نوع ملک از تابش آفتاب محروم است و نورگیر آن نیز بستگی به طبقه واحد دارد هر چه واحد در طبقه بالاتری باشد میزان نور بهتری خواهد داشت به این نوع واحد رو به پاسیو گفته می شود.

واحد۴:واحد ۴در این ساختمان جز واحد هایی است که از لحاظ آفتابگیربودن وضعیت خوبی را دارد این واحد در سمت جنوب ساختمان قراردارد و از سمت جنوب خود در تمامی روزو تا بهنگام غروب آفتاب دارد و از سمت شمال غربی خود رو به پاسیو است واز پاسیو نور می گیرد و به این نوع واحد،واحد آفتابگیر می گویند.

واحد۵:

بهترین و پور نورترین واحد این ساختمان واحد شماره۵می باشد.

اینه واحد در سمت جنوب غربی ساختمان قرار گرفته و از ۳جهت دارای نورگیر بوده که۲جهت آن آفتابگیر می باشد این واحد از سمت جنوب در طول روز آفتاب داشته و از ظهر تا غروب نیز از سمت غرب آفتابگیر است به این واحد اصطلاحاواحد غرق در نور گفته می شود.

با این مثال متوجه شدیم که جهت هایی از ملک که نورگیر بیشتری دارند کدام است بطور کلی از لحاظ قیمت گرانترین واحد از ساختمانی که مثال زدیم واحد۵ می باشدپس واحد۴وپس از آن واحد۲و واحد۱و درآخر از لحاظ قیمت واحد شماره۳قراردارد.

مطلب بعدی که در محاسبه نورگیر ملک استناد است طبقه ی واحد می باشد در ساختمانهایی که روبروی آن فضای باز است و آپارتمانی در مجاورت آن نیست نورگیر واحد در طبقات فقط تاثیر در نور پاسیو دارد به دلیل اینکه روبروی ملک،ملک دیگری وجود ندارد نورگیر به تمام طبقات یکسان است اما در ساختمانهایی که داخل کوچه و در مجاورت ملک دیگری قرار دارند طبیعتا طبقات بالاتر از لحاظ نورگیر و افتابگیر موقعیت بهتری را دارند عواملی مانند ابعاد شیشه ها و رنگ شیشه ی داخل آپارتمان نیز در میزان آفتابگیری و نورگیری ملک تاثیر مستقیم دارد .

نمونه ای از جهت ها و نورگیر

۱٫ملک جنوبی واحد جنوبی:آفتابگیر

۲٫ملک جنوبی واحد شمالی :نورگیر

۳٫ملک جنوبی واحد شرقی:نیمه نور تا ظهر

۴٫ملک جنوبی واحد غربی:نیمه نور از ظهر تا غروب
 

درصورت داشتن هرگونه سوال در قسمت نظرات درج نمایید تا کارشناسان ملک آموز در اسرع وقت پاسخگوی سوالها و مشکلات شما باشند.امیدواریم این آموزش برای شما مفید بوده باشد نظرات خود را از سایت ملک آموز دریغ نفرمایید 

استفاده و کپی برداری از مطالب و آموزشهای سایت ملک آموز فقط با ذکر منبع و گذاشتن لینک سایت در ابتدا و انتهای مطلب امکان پذیر بوده. در غیر اینصورت با توجه به نارضایتی صاحب اثر شرعا حرام بوده و به اطلاع موتورهای جستجوگر (گوگل,یاهو,بینگ و….) خواهد رسید

 

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

GOOGLE RANK

Page Rank

Page Rank

کدبازان