به ملک آموز رای دهید
آخرین اخبار : 

انواع ملک و تعاریف آنها از نظر املاک

انواع ملک و تعاریف آنها از نظر املاک

انواع ملک و تعاریف آنها از نظر املاک

از سری آموزش های کلی املاک انواع تقسیم بندی ملک ها را درملک آموز مورد بررسی قرار می دهیم .

لازمه اولیه هر مشاور املاکی آشنایی با انواع ملک هاست . 

ملک ها عمدتا دارای تقسیم بندی می باشند و کاربری یک ملک با توجه به نوع آن متغییر است.

املاک هاعمدتا دارای رنج بندی های خاصی هستندکه این رنج بندی ها بر اساس انواع ملک تعریف می شود . بعنوان مثال در املاک ها رنجی بنام اداری تجاری وجود دارد که فقط روی ملک های اداری و یا تجاری فعالیت میکنند.

توجه کنید

ممکن است از هرنظر تعاریف ما با اصل موضوع مغایرت داشته باشد اما در نظر داشته باشید که ما این تقسیم بندی و تعاریف آنرا از نظر شغل املاک بیان کردیم و با تعاریف تخصصی آن کاری نداریم . این تعاریف صرفا جهت آشنایی مشاورین بیان شده و در آموزش های پیش رو به این موضوع تخصصی تر می پردازیم.

با ملک آموز همراه باشید.

انواع ملک و تعاریف آنها

 

۱-زمین

به محلی که درون آن هیچ گونه بنایی احداث نشده باشد زمین گفته می شود زمینها دارای کاربری های مختلفی می باشند که در ادامه آموزشهای ملک آموز به آن اشاره خواهد شد . زمین ممکن است بر اساس نوع محل ویژگی های متغیری داشته باشد بعنوان مثال در ارتفاعات امکان دارد تپه گونه باشد و یا بر اثر فرسایش پستی و بلندی داشته باشد.

 

 

زمین های قطعه بندی شده


زمین های قطعه بندی شده

۲-آپارتمان:

به مجموع واحدهایی که در یک یا چند ساختمان واقع شده و از نظر راه پله، ورودی اصلی و گاهی پارکینگ و حیاط با یکدیگر مشترک هستند بنای آپارتمانی گفته می شود. آپارتمانها معمولا دارای ۲ طبقه و بیشتر بنا می باشد که اغلب بصورت اداری ، تجاری و یا مسکونی مورد استفاده قرار میگیرد.

 

آپارتمان

آپارتمان

 

۳-کلنگی:

به ملکی اطلاق میشود که غیر قابل استفاده بوده و می بایست مجددا تخریب و نوسازی شود . عمر ملک در ایران متاسفانه بسیار کم است و ملک ها خیلی زود کلنگی میشوند.

 

کلنگی

کلنگی

 

۴- ویلایی

به ملک هایی گفته میشود که عمدتا محل زندگی یک یا نهایتا ۲ خانوار باشد و دارای حیاط باشد.عمدتا کلنگی های قابل یکونت را ویلایی می گویند ویلا های مسکونی درون بافت شهری از شکل و شمایل خاصی برخوردار است با ذکر یک مثال به ملکهای مسکونی ۲ واحدی و تکواحدی که دارای ۲طبقه و کمتر باشد ملک ویلایی گفته میشود.

 

خانه ویلایی

خانه ویلایی

۵-مستغلات:

به ملکهایی که بصورت دربست برای استفاده یک خانواده و یا یک شرکت ویا تولیدی استفاده می شود مستغلات گفته می شود . در کار املاک عمدتا به ملکهایی که بصورت یکجا فروخته و یا اجاره داده می شود مستغلات گفته می شود.

 

مستغلات

مستغلات

 

۶-ملک اداری:

به واحدی که اغلب بصورت آپارتمانی باشد و مجوز لازم اداری را از شهرداری منطقه اخذ کرده باشد که بصورت اداری استفاده شود ، ملک اداری گفته میشود . ملک های اداری نصب تابلو را در محل مربوطه دارند و عمدتا رفت و آمد آنها از داخل ملک انجام می شود . آرایشگاه ها ، آموزشگاهها و مراکز اداری که در سطح شهر بارها دیده اید که در ملکی موجود است و رفت و آمد آنها از داخل ملک و دارای تابلو هستند عمدتا یا دارای سند اداری هستند و به این ملکها اداری گفته می شود. اخذ مجوز اداری از شهرداری دارای شرایط خاصی است.

 

آپارتمان اداری

آپارتمان اداری

 

۷-ملک تجاری

به محلی که در یک ملک مشرف به خیابان است و در آن اقدام به کار های تجاری می کنند و دارای مجوز تجاری از شهرداری مربوطه می باشند را ملک سند تجاری می گویند . مغازه ها عمدتا دارای سند تجاری می باشند اما ملک هایی نیز وجود دارد که رفت و آمد آنها از داخل ملک است و دارای سند تجاری هستند. ملک های تجاری نیز مجوز نصب تابلو در محل ملک خود را دارند و فرق بینملک های اداری و تجاری نوع فعالیت آنهاست . مثلا در ملک اداری امکان فروش جنس وجود ندارد و لی ملک های دارای سند تجاری می توانند اقدام به فروش اجناس کنند. اخذ مجوز تجاری از شهرداری دارای شرایط خاصی است.

۸-مغازه

مغازها همان مشخصات ملک های تجاری را دارد با این فرق که یک مغازه می بایست حتما به بیرون دسترسی مستغل داشته باشد و داخل آن کاملا دیده شود اما ملک تجاری در طبقات قرار دارد و میتواند ورودی مشاع داشته باشد.

 

مغازه

مغازه

 

۹-ملک مسکونی با موقعیت اداری و تجاری

به املاکی که دارای کاربری مسکونی بوده و موقعیت آن بر خیابان ها و مکان های پرتردد باشد ملک دارای موقعیت اداری گفته می شود.بعضی از مشاغل نیاز به مجوز اداری و یا تجاری را ندارند که معمولا این نوع مشاغل در ملک های مسکونی با موقعیت تجاری و اداری فعالیت می کنند. بعنوان مثال وکلا،مراکز درمانی از جمله کلینیک ها و در مانگاهها و داروخانه ها از این نوع مشاغل است.

۱۹۱۸۷۲_mo

 

۱۰-مجتمع

به ملکهای آپارتمانی پر واحد که دارای حداقل ۲۰ واحد با مشاعات مربوطه باشد مجتمع گفته می شود.در عصر کنونی با توجه به افزایش جمعیت زندگی بسوی مجتمع نشینی حرکت می کند . داشتن هیئت مدیره نظم ساختمانی ، دارا بودن قوانین و امکانات خاص،موجود بودن نگهبان و سرایدار از جمله ویژگی های یک مجتمع است .مجتمع ها اغلب بصورت مسکونی و یا اداری تجاری استفاده می شود.

 

مجتمع

 

۱۱-مجتمع مسکونی 

به مجموعه ای از واحد های آپارتمانی بالاتر از ۲۰ واحد که فقط جهت سکونت استفاده میشود مجتمع مسکونی گفته می شود. مجتمع های مسکونی نیز دارای امکانات ویژه از جمله لابی مشاعات وسیع و ….. می باشند.

 

۱۲-مجتمع اداری

به تجمع چندین واحد اداری در یک مجتمع که از آن بعنوان اداری استفاده مشود مجتمع اداری گفته می شود.مجتمع های اداری عمدتا دارای امکاناتی خاص می باشند که از جمله آن به تابلوهای راهنما و اعلانات ،محل نصب تابلو و …. می توان اشاره نمود.

 

۱۳-مجتمع تجاری ((پاساژ))

به ملک هایی که دارای چندین باب مغازه باشدمجتمع تجاری و یا  پاساژ گفته می شود. پاساژها عمدتا دارای ویژگی خاص و به صورت اختصاصی برای یک شغل و یا بصورت مختلط نیز استفاده می شود .

 

۱۴-مجتمع اداری تجاری

به مجموعه ای مختلط از چندین طبقه تجاری و چندین طبقه اداری مجتمع گفته می شود. معمولا ترکیب تجاری و اداری با هم ساختمانی ویژه با امکانات ویژه را برپا خواهد کرد.

مجتمع اداری تجاری

مجتمع اداری تجاری

 

۱۵-برج

به اپارتمانهای بلند مرتبه دارای طبقات بیش از ۵ تا ۶ طبقه که دارای امکانات ویژه باشد برج گفته میشود .برج ها عمدتا دارای امکانت مجتمع ها و برق اضطراری ، آسانسورهای ویژه برای نفر بری و باربری و لابی من و پله های فرار و امکانات ویژه آتش نشانی می باشد. برج ها نیز بصورت اداری تجاری و یا مسکونی استفاده می شود.

 

۱۶-برج باغ

به برجی که عمدتا دارای کاربری مسکونی باشد و امکانات از جمله مکان تفریحی پارک بازی کودکان ،سالن های اجتماعات،داشتن امکانات تجاری از جمله داشتن سوپر مارکت بانک و دیگر مشاغل در برج باشد برج باغ گفته می شود.در ساخت برج باغ عمدتا ۷۰% فضا می بایست صرف امکانات مشاعی و ۳۰ درصد صرف بنا شود. به ملک هایی مجوز برج باغ داده می شود که دارای حداقل ۲۰۰۰ متر زمین باشد

 

برج باغ

برج باغ

 

۱۷-باغ

به محلی که بنایی کوچک در آن وجود داشته و باقی ملک دارای درخت های فراوان باشد باغ گفته می شود. باغ ها عمدتا در حومه شهر واقع شده و یا در محله های قدیمی وجود دارد.

 

۱۸-انبار

به محلی که جهت دپو کردن اجناس به منظورهای مختلف استفاده می شود انبار میگویند. انبارها نیز دارای تقسیم بندی خاصی هستند که مرغوبیت انرا نوع تهویه هوا دسترسی در طبقات و موقعیت دسترسی جهت بارگیری مشخص می کند.

 

انبار

انبار

 

 

 

 

 

درصورت داشتن هرگونه سوال در قسمت نظرات درج نمایید تا کارشناسان ملک آموز در اسرع وقت پاسخگوی سوالها و مشکلات شما باشند.امیدواریم این آموزش برای شما مفید بوده باشد نظرات خود را از سایت ملک آموز دریغ نفرمایید

 

 

استفاده و کپی برداری از مطالب و آموزشهای سایت ملک آموز فقط با ذکر منبع و گذاشتن لینک سایت در ابتدا و انتهای مطلب امکان پذیر بوده. در غیر اینصورت با توجه به نارضایتی صاحب اثر شرعا حرام بوده و به اطلاع موتورهای جستجوگر (گوگل,یاهو,بینگ و….) خواهد رسید

 

 

 

 

 

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

 1. مهرنوش گفت:

  با سلام وخسته نباشید
  به صورت کلی آپارتمان بایستی چند سال از عمرش گذشته باشد تا کلمه کلنگی به آن اطلاق گردد؟

 2. عارف گفت:

  ایا ملک سند کاروانسرا تجاری است؟

 3. معصومه گفت:

  سلام
  من یک ملک ویلایی واقع در منطقه ١٩ دارم میخوام به دو قسمت تقسیم کنم برای شروع کار من چکار باید بکنم که شهرداری جلوی کار رانگیرد و با خیال راحت برای هر دو سند شش دانگ بگیرم لطفا اگر ممکنه کامل راهنمایی کنید با تشکر

 4. پونه گفت:

  سلام وخسته نباشید ایا بنده میتونم در یک مجتمع مسکونی یک واحد مستقل طبقه اول رو برای ارایشگاه زنانه اجاره کنم؟مثل مجتمعهای مسکن مهر یا غیره؟؟

 5. شاهرخ گفت:

  داروخانه ای که بر خیابان واقع است و ۵۰ سال است که داروخانه است آیا تجاری است یا خدماتی؟ یعنی مغازه است یا مثلاً مثل کلینیک است؟ علت این سوال این است که بعد از ۵۰ سال که دکتر داروساز می خواهد سر قفلی آن را واگذار کند مالک می گوید این واحد خدماتی است و می خواهد در روز روشن سر دکتر داروسازی که ۵۰ سال کارکرده و اکنون فرتوت و پیرو از کار افتاده شده کلاه بگذارد…نظر شما در مورد این ملک چیست؟

 6. محمد قرباني گفت:

  سلام من میخوام باغسرا و تالار تابستانی بدون سالن سر پوشیده بزنم،کاربری زمین،زراعی است.حالا هرجا میرم جهت أخذ تغییر کاربری زمین برای باغسرا (اداره جهاد کشاورزی،اداره صنعت و معدن ، اداره میراث فرهنگی و جهانگردی) میگن تغییر کاربری برای باغسرا و تالار نداریم .
  لطفاً راهنماییم کنین کجا مراجعه کنم و باید چه نوعی کاربری برای این کار بگیرم،فکر میکنم باغسرا و تالار تابستانی زیر مجموعه ی کاربری دیگه ای هست

 7. elaheh گفت:

  با سلام
  شرکت های واردکننده کالا میتوانند از دفاتر با سند اداری استفاده کنند یا باید جاری باشد؟

 8. Behnaz گفت:

  سلام ملک ما در انحصار وراثت میخواهم سند به نام پدرم کنم ولی واحدی که من داخلش هستم را از اجاره کنم ۱۲۰سال قول نامه اجاره بنویسم میشه یا سند رهنی به نام پدرم کنم؟که هم به نام پدرم باشه هم من انجا سکونت کنم و نتواند بیرونم کند.

 9. محمد گفت:

  با عرض سلام

  خدمت دوست عزیز عرض کنم ملکهایی که قبلا بصورت بانک بوده از نظر شهرداری دارای کاربری اداری بوده یا تجاری .
  قبلا از همکاری شما متشکرم

  • ملک اموز گفت:

   سلام محمد جان
   سوالت رو خوب نفهمیدم یعنی چی قبلا بانک بوده؟؟؟؟؟
   برای تاسیس یک بانک در یک ملک شرایطی لازم هست اولین شرط اینه که ملک باید تجاری باشه یعنی محل ملک مورد نظر باید بصورت مغازه باشه باقی شرایط بستگی به قانون بانک مرکزی متغییر هست شرایطی مثل متراژ و ارتفاع و موقعیت که باید رعایت بشه

  • حسین گفت:

   ایا باغات زیر مجموعه املاک محسوب میشود ؟

 10. ابوالفضل حسنلو گفت:

  سوال: ساختمان های موجود در یک کارخانه تولیدی چه نوع ملکی به حساب میاید ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

GOOGLE RANK

Page Rank

Page Rank

کدبازان