به ملک آموز رای دهید
آخرین اخبار : 

اخذ مالیات از خانه‌های خالی

اخذ مالیات از خانه‌های خالی از سال آینده

اخذ مالیات از خانه‌های خالی

 

قرار است از سال آینده از خانه‌های خالی مالیات دریافت شود. این تصمیم اگرچه در سال‌های قبل نیز در قانون نظام مالیات‌های مستقیم دیده شده بود ولی با توجه به اینکه شناسایی خانه‌های خالی به راحتی امکان‌پذیر نبود، عملا این مالیات‌ها نیز محقق نمی‌شد اما در قانون جدید مالیات پیش‌بینی‌های لازم برای دریافت مالیات از این خانه‌ها شده است.

سامانه شناسنایی خانه های خالی

برای شناسایی خانه‌های خالی وزارت راه و شهرسازی موظف شد سامانه‌ای ایجاد کند که براساس آن، املاک براساس نوع کاربری آن ثبت شوند. رهگیری املاک ثبت شده در این سامانه پیش بینی شده و مقرر شده است اطلاعات به دست آمده از طریق این سامانه در اختیار سازمان مالیات قرار گیرد.

محمد قاسم پناهی قائم مقام سازمان امور مالیاتی، نحوه اخذ مالیات از خانه‌های خالی را در اصلاحیه جدید به این ترتیب عنوان کرد: از سال دوم معادل یک دوم مالیات متعلقه از این واحدها اخذ خواهد شد. سال سوم معادل مالیات متعلقه و سال چهارم به بعد معادل یک و نیم برابر مالیات متعلقه مالیات دریافت می‌شود.

وی ضمن تاکید بر تکلیف وزارت راه و شهرسازی بر ایجاد این سامانه متذکر شد: قرار است ظرف شش ماه این سامانه از سوی وزارت راه و شهرسازی ایجاد شود.

پناهی همچنین به ماده ۵۴ قانون اشاره کرد که نحوه اخذ مالیات بر اجاره را اصلاح می‌کند. به گفته او در گذشته جداولی تهیه می شد که مالیات اجاره براساس ارزش‌های موجود در آن تعیین می‌شد اما برخی برای آنکه مالیات کمتری بپردازند، سند رسمی با ارزش پایین تر تنظیم می‌کردند.

وی توضیح داد: بنابراین حق و حقوق دولت در این بخش تضییع می شد از این رو در اصلاحیه این بند را به این صورت اصلاح کردیم که هرچند سند رسمی مورد پذیرش قرار می‌گیرد اما نباید ارزش آن از ۸۰ درصد رقمی که سازمان مالیات در آن منطقه نرخ‌گذاری می‌کند، کمتر باشد؛ مگر اینکه اثبات کند با ارزش کم و یا رایگان اجاره داده شده است. او افزود: با این اصلاح از تنظیم اسناد غیرواقعی جلوگیری خواهد شد.

پیش از این، حسین عبده تبریزی مشاور وزیر راه و شهرسازی ارزش خانه های خالی لوکس کشور را ۲۰ میلیارد دلار اعلام کرده بود.

تابناک

, , , , , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

GOOGLE RANK

Page Rank

Page Rank

کدبازان