به ملک آموز رای دهید
آخرین اخبار : 

شکایات ملکی به همراه رای دادگاه و نظریه کارشناس۵

شکایات ملکی به همراه رای دادگاه و نظریه کارشناس5

شکایات ملکی به همراه رای دادگاه و نظریه کارشناس۵

تجارب حقوقی در زمینه ملکی ( جلسه پنجم)

 

شکایات ملکی به همراه رای دادگاه و نظریه کارشناس5

موضوع دادرسی : مطالبه خسارت ناشی از تخریب ملک در اثر گودبرداری

 

 تاریخ جلسه: ۱۵/۶/۹۰                                                                      

مجتمع قضایی شهید باهنرتهران          

نام طرفین دادرسی : خواهان : ۱- کامبیز الف ۲- الهه الف      خوانده : مجتبی م

کلاسه پرونده : ……۸۹۰۹۹۸۰۲۴۲۵۰۰

خواسته خواهان :

محکومیت خوانده به پرداخت خسارات ناشی از تخریب ملک با پلاک ثبتی ۳۹۲۷/… حسب نظر کارشناس فعلاً موم به ۱۲ میلیون ریال با احتساب جمیع خسارات دادرسی من جمله هزینه دارسی و حق الوکاله وکیل .

دلائل و منضمات :

۱- کپی مصدق سند مالکیت پلاک ثبتی ۳۹۲۷/….   ۲- دادنامه شماره ۴۹۳  ۳- اسناد و مدارک موجود در پرونده کلاسه ۸۶/۱۱۰۵٫٫٫٫٫   ۴- تحصیل نظریه کارشناس  ۵- وکالتنامه

شرح دادخواست :

موکلین مالکین پلاک ثبتی ۳۹۲۷/…. می باشند که خوانده محترم مستنداً به دادنامه شماره ۴۹۳ صادره از شعبه ۲۸۳ کیفری و نظریات کارشناسی و معاینات محلی و تأمین دلیل و اقاریر صریح مشار الیه در پرونده کلاسه ۸۶/۱۱۰۵/۲۸۳ ، بدون رعایت نکات ایمنی و نظامات دولتی و بدون توجه به اخطاریه شهرداری اقدام به گودبرداری نموده و مالاً سبب ورود خسارت و تخریب ملک موکلین و خروج از حیز انتفاع ملک مزبور گردیده است فلذا مستدعی است محکومیت خوانده به پرداخت خسارات ناشی از تخریب ملک مزبور حسب نظر کارشناس و پرداخت حق الوکاله وکیل و هزینه دادرسی .

رأی دادگاه :

دادگاه خوانده را الف ) به پرداخت ۲۰۰ میلیون ریال بابت خسارت وارده به ملک مورد نزاع براساس نظریه هیأت سه نفره کارشناسان که مصون از هرگونه ایراد و اعتراض از سوی طرفین مانده  و ب ) مبلغ ۰۰۰/۲۰۰/۳ ریال هزینه کارشناسی ج ) چهار میلیون و سی و یک هزار و دویست ریال هزینه تمبر د ) یک میلیون ریال حق الوکاله وکیل در حق خواهانها رأی صادر و اعلام می نماید.

نظریه کارشناس: 

احتراماً در خصوص پرونده مطروحه به عرض می رساند : همانطور که می دانیم هیچ کس نمی تواند در ملک خود تصرف کند که مستلزم تضرر همسایه شود ( لاضرر و لااضرار فی الاسلام ) مگر تصرفی که به قدر متعارف و برای رفع حاجت یا رفع ضرر باشد . در پرونده مزبور با عنایت به نظر کارشناس گودبرداری خوانده به صورت ناصحیح صورت گرفته یا به عبارتی غیرمتعارف بوده و این گودبرداری غیرمتعارف باعث ورود خسارت به خواهان بوده بنابراین می توان گفت که خوانده سبب ورود خسارت به خواهان گردیده است و با توجه به قاعده فقهی ( من اتلف مال الغیر و هو ضامن ) و مواد ۳۲۸ و ۳۳۱ قانون مدنی می بایست از عهده کلیه خسارات وارده به خواهان برآید و به نظر می رسد رأی صادره با توجه به مدارک موجود در پرونده کاملاً صحیح و منطبق بر موازین شرعی و قانونی می باشد .
  توجه: اخیرا مشاهده شده عده ای از افراد سودجو مطالب سایت ملک آموز را بنام خود در سایت خود نشر میدهند و یا با اندکی تغییر بنام خود منتشر می کنند.برای تمامی این مطالب زحمت کشیده شده و ساعت ها وقت صرف شده است.نشر مطالب سایت ملک آموز فقط و فقط با ذکر نام ملک آموز در ابتدا و انتهای مطلب و لینک سایت بعنوان منبع مطلب امکان پذیر بوده و در غیر اینصورت شرعا حرام بوده و به اطلاع موتورهای جستجو گر خواهیم رساند

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

GOOGLE RANK

Page Rank

Page Rank

کدبازان