به ملک آموز رای دهید
آخرین اخبار : 

حذف مهندسان دو شغله

حذف مهندسان دو شغله

 

 

بحث تخلف دویا چند شغله بودن مهندسان در نظام مهندسی و دستگاه های اجرایی چند سالی است که مطرح است ان هم در شرایطی که بحران بیکاری فرصت های باقی مانده شغلی رااز مهندسان فاقد شغل گرفته است .

عضو اصلی هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی استان تهران در این باره با تاکید بر اهمیت شفاف سازی و حضور مجریان واقعی ساختمان گفت: شاغل بودن مهندسان چه در ارگان دولتی و چه در بخش خصوصی امکان ارائه خدمات درست و سالم به پروژه ها را خواهد گرفت.

سعید کروبی افزود: بدیهی است که خدمات مهندسی مجری ذیصلاح باید به صورت مستمربرای مهندسان شاغل با دارا بودن دو یا چند شغل و داشتن مسئولیت ها و عملکردهای مختلف در یک پروژه  امکان پذیر نیست.

وی با مثبت ارزیابی کردن پیشنهاد حذف شاغلان از امور مهندسی گفت: تفکیک افراد شاغل از غیر شاغل و فعالیت در پروژهای متعدد به دلیل داشتن صلاحیت در کار و صوری کاری نیازمند امرکارشناسی دقیقی است تا با مشخص شدن نقاط قوت و ضعف ان این خواسته اجرایی شود . عضو اصلی هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی استان تهران با بیان اینکه این مسئله در سال های گذشته نیز مطرح شده افزود: اما هیچگاه عملیاتی نشد به دلیل انکه سازوکارهای مناسب با ان پیش بینی نشد و واحدی هم برای پیگیری ان در سازمان وجود نداشته است . به عنوان مثال شناسایی مهندسان شاغل در ارگان ها از طریق ارتباط این نهادها با سازمان نظام مهندسی امکان پذیر است .

کروبی در خصوص ادعای مهندسان مبنی بر تفاوت فاحش در ارجاع کار گفت: اگر مشخصا موارد این چنینی وجود دارد در صورت اعلام از سوی سازمان پیگیری خواهد شد اما ارجاع کارو نحوه صف بندی ان به صورت کاملا مشخص در سامانه قابل رویت است. وی افزود : اگر نقطه صنعفی هم وجود داشته باشد حتما باید رفع شود یکی از اهدافی که برای ارجاع کار پیش بینی شده  این است که حداقل عدالت برقرار شود اینکه فردی در طول سال یک پروژه  کاری نداشته اما فردی حدود ۱۰ پروژه  دریافت  کرده باشد کمی غیر واقعی است اینگونه خلاها در ابتدای اجرای طرح بودهاست . عضو اصلی هیئت مدیره سازمان  نظام مهندسی استان تهران با بیان اینکه هیچ مجموعه ای بدون تخلف نیست اظهار داشت : صف بندی ارجاع کار اکنون از طریق سامانه الکترونیکی قابل مشاهده است مگر اینکه خلایی در این سامانه وجود داشته باشد که باید حتما اشکالات ان شناسایی و رفع شود.

کروبی در پاسخ به این سوال که ایا عزم جدی برای رسیدگی به دغدغه حذف شاغلان از امور مهندسی وجود دارد گفت : اگر بخواهیم که سازمان نظام مهندسی گامی فراتر از وظایفی که طبق قانون تعیین شده بردارد همانطور که می دانید سازمان نظام مهندسی به جز یکی دو ماده قانونی شرح وظایف صنفی چندانی ندارد و بیشتر یک سازمان انتظامی دیده شده است .

وی گفت: کار مهندسانی که با داشتن شغل اقدام به دریافت پروژه از سازمان می کنند کاری غیر اخلاقی است چنانکه در دوره ششم و هفتم هیئت مدیره و هیئت رئیسه سازمان موارد و جنبه هایی برای اجرایی شدن این مسئله پایه گذاری شد . این اقدام امور نظارتی را از فرایند صوری کاری نیز خارج می کند. عضو اصلی هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی استان تهران تاکید کرد: اغلب مجریان ذی صلاحی که صوری کاری می کنند همان افراد چند شغله ای هستند که فرصت ارائه خدمات شفاف را ندارند.

 

, , , , , , , , , ,

  1. سارا گفت:

    دست کم باید تا زمانى که افراد غیر شاغل برابر با سهمیه شون کار نکردن، افراد دو و بعضا پنج شغله(!!!) حق کار نداشته باشن.

  2. سارا گفت:

    باسلام. واقعا موافقم. در شرایط فعلى که مشکل اشتغال از بزرگترین مشکلات جامعه هست، واقعا نیاز هست فکرى در این خصوص بشه.ضمن اینکه افرادى که یک کار تمام وقت دارند فرصت براى رسیدگى به کارهاى نظام مهندسى ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

GOOGLE RANK

Page Rank

Page Rank

کدبازان