۵ فاکتور بسیار جدی که باید قبل از سرمایه گذاری در املاک به آن توجه کنید!

۵ فاکتور بسیار جدی که باید قبل از سرمایه گذاری در املاک به آن توجه کنید!

خرید و سرمایه گذاری در بازار املاک و مستغلات همیشه اولین انتخاب سرمایه گذاران بوده است.سرمایه گذاران نیاز به “تحقیق” زیادی قبل از انعقاد قرارداد دارند. سرمایه گذاری در بازار مسکن با دیگر بازارها متفاوت است،زیرا ارزش ذاتی یک ملک بسیار بیشتر از دیگر گزینه های سرمایه گذاریست و ممکن است کل دارایی یک شخص را شامل شود.در این مقاله ۵ فاکتور بسیار جدی که باید قبل از سرمایه گذاری در املاک به آن توجه کنید را بررسی کرده ایم.

مدت زمان تخمینی مطالعه: ۸ دقیقه

در سرمایه گذاری ملکی کدام فاکتورها اهمیت بیشتری دارد؟

اولین و مهم ترین فاکتور در سرمایه گذاری ملکی یافتن پاسخ این پرسش است:

روی چه ملکی سرمایه گذاری کنیم؟

سرمایه گذاری در املاک

۱-کاربری ملک

املاک در ایران دارای کاربری های مختلف هستند.هیچ وقت سرمایه گذاری روی یک ملک تجاری با ملک مسکونی یکسان نیست و نخواهد بود.بسیاری از سرمایه گذاران و خریداران حتی توجه ندارند که یک زمین ممکن است ۱۰ کاربری متفاوت از هم داشته باشد.املاک مسکونی نیز انواع مختلفی دارد.پاسخ به این پرسش مهم که چه ملکی برای سرمایه گذاری بخریم بستگی به فاکتور مهم دوم در سرمایه گذاری املاک دارد.

۲-موقعیت مکانی

پیدا کردن یک منطقه ایده آل یکی از مهم ترین فاکتورهای سرمایه گذاری ملکی را فراهم می‌کند و خطر از دست دادن سرمایه را به حداقل می‌رساند، یکی از مهم‌ترین نکاتی است که قبل از سرمایه‌گذاری در بازار املاک باید به خاطر بسپارید این است که خرید در کدام منطقه در توان من است و با توجه به میزان سرمایه من بهترین موقعیت مکانی برای سرمایه گذاری ملکی کجاست؟ . علاوه بر این، از نقطه نظر کسب و کار، مکان حیاتی است. در نتیجه، سرمایه گذار باید بررسی کند که جمعیت و گرایش های منطقه پایدار است و باید از سرمایه گذاری در یک کسب و کار در شرایط رکود خودداری کند.

تعدادی پروژه تجاری جدید در گرگان وجود دارد که یا در مراحل برنامه ریزی هستند و یا برای خرید در دسترس هستند. در این شرایط، تحقیقات و تجزیه و تحلیل بازار برای تعیین نحوه عملکرد ملک مورد نظر برای خرید در یک منطقه خاص ضروری است. قبل از خرج کردن پول، بهتر است با کارگزاران و عوامل محلی که با نقاط قوت و معایب منطقه آشنا هستند صحبت کنید.

۳-نقد شوندگی

بسیاری از املاک و مستغلات قابلیت نقد شوندگی ندارند. یعنی برای فروختن ملک سرمایه گذاری شده بعضی از افراد ناچار به نذر و نیاز می شوند. روی ملکی سرمایه گذاری کنید که قابلیت نقد شوندگی بالایی داشته باشد. قبل از خرید تحقیق کنید که در صورتی که تصمیم به فروش گرفتید چقدر زمان نیاز است تا ملک شما نقد شود؟

۴-اسناد و مدارک

افراد زیادی در طول تاریخ مدعی علم معامله بودند و بدون داشتن مشاور امین و کاربلد،خودشان به تنهایی ملک های مختلف را خرید و فروش و سرمایه گذاری می کردند. غافل از اینکه لابه لای املاکی که به ظاهر از نظر اسناد و مدارک سالم هستند،پر از املاک مشکل دار است. طبق یک تحقیق جامع از مرکز آمار قوه قضائیه در ایران ۴۸ درصد از پرونده های قضائی در کشور مربوط به املاک فاقد اسناد رسمی است.

بسیاری از سرمایه گذاران که سرمایه خود را در راه خرید ملک از دست داده اند، هرگز فکر نمی کردند روزی گرفتار پله های دادسرا شوند. از هر ۱۰ ملک یا حتی آپارتمان یک مورد فاقد صلاحیت لازم از نظر اسناد برای سرمایه گذاریست. بسیاری از املاک دارای سند ۲ قلو و یا جعلی است و بسیاری دیگر ملک های ناقص از نظر مدارک است. شما خبر ندارید که ممکن است یک آپارتمان ساده با سند تک برگی،معارض داشته باشد. فقط کافیست که همسر صاحب سند حتی بعد از گذشت ۲ ماه از خرید ملک توسط شما برای دریافت مهریه اقدام گرده و سند ملک شمارا به راحتی توقیف کند.

حال با این تفاسیر باید چه کرد؟ بهترین کاری که میتوانید انجام دهید از یک مشاور امین و خبره برای سرمایه گذاری استفاده کنید. ملک ارزش مادی زیادی دارد. حداکثر مبلغ پرداختی شما به یک مشاور خبره در معاملات ۱ درصد ارزش آن ملک است. در قبال آن با خاطر جمع و بدون نگرانی سرمایه خود را تبدیل به ملک میکنید و از سود سرشار این سرمایه گذاری لذت خواهید برد.

شاید این مطلب هم برای شما مفید باشید!  اعتبار مبایعه نامه در معاملات املاک چقدر است؟

۵-نقش مهم قیمت در سرمایه گذاری مسکن

شاید مهم ترین بخش این مقاله آموزشی همین بخش قیمت باشد. اگر خوب عرایض بنده را بخوانید،کاملا در جریان قرار خواهید گرفت که قیمت چه نقشی در سرمایه گذاری املاک و مستغلات دارد؟

تفاوت بین متر و ریال

هدف از سرمایه گذاری ملکی چیست؟ مهم ترین هدف ابتدا حفظ ارزش سرمایه سپس سودآوری آن است. فرض کنیم که قیمت یک متر آپارتمان یا زمین در زمان حال متری ۱۰۰ میلیون تومان است و ما برای سرمایه گذاری ۱۰ میلیارد سرمایه داریم. ملکی را به متراژ ۱۰۰ متر با سرمایه خود خریداری میکنیم. بعد از گذشت یکسال قیمت آپارتمان در همین منطقه تا متری ۱۲۰ میلیون تومان رشد میکند و ما تصمیم به فروش میگیریم.

آیا در صورت فروش ملک با قیمت ۱۲ میلیارد سود کرده ایم؟

پاسخ خیر است. در مثال فرضی بالا تنها ارزش ریال خود را حفظ کردیم. مثال معروفی که قدیمی ها میزنند. فرقی نمیکند قیمت آپارتمان چقدر باشد در هر صورت پول ما به اندازه ۱۰۰ متر در این منطقه ارزش دارد.

حال بیایید فرض کنیم با یک مشاور کاربلد و خبره از تیم ملک آموز مشورت کرده و از او گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری میخواهیم. اگر مشاور شما در منطقه ای کع قیمت اپارتمان متری ۱۰۰ میلیون تومان است،آپارتمانی را با قیمت متری ۸۵ میلیون تومان برای شما خریداری کند.

در این صورت شما بجای ۱۰۰ متر اپارتمان ۱۱۵ متر اپارتمان خریداری کرده اید. نیازی نیست یکسال صبر کنیم. بعد از تنظیم سند و تحویل ملک مورد معامله، بلافاصله آپارتمان سرمایه گذاری شده توسط تیم ملک آموز برای فروش گذاشته می شود و با همان قیمت متری ۱۰۰ میلیون تومان خریداری برای شما پیدا خواهد شد. بعد از فروش واحد آپارتمان مجددا بعنوان مثال ۲ واحد ۶۵ متری برای شما خریداری میشود.

تفاوت سود و حفظ سرمایه

تفاوت بین مثال اول با مثال دوم این است که در مثال دوم شما در ابتدا متراژ بیشتری را نسبت به قیمت منطقه بدست آورده ایم. در اصل سرمایه گذاری ملکی چیزی شبیه به این است. فرش فروش های بازار هیچ وقت نمیگویند چقدر ریال دارند. آنها وزن سرمایه خود را با تخته فرش میسنجند. اگر ملکی که قصد سرمایه گذاری روی آن را دارید بلافاصله بعد از خرید قابلیت فروش ۱۰ الی ۱۵ درصد بالاتر از خرید شما را دارد یعنی این ملک برای سرمایه گذاری مناسب است. در غیر اینصورت شما فقط در حال حفظ ارزش سرمایه خود هستید و چیزی به داشته های شما اضافه نخواهد شد. حتی اگر قیمت ملک خریداری شده ۳ برابر شود،وقتی خرید خوبی نداشته باشید سرمایه شما بیشتر نخواهد شد.

جمع بندی

سرمایه گذاری ملکی از هر نظر بهترین گزینه در کشورهای غیر صنعتی مانند ایران است. محاسن آن نسبت به سرمایه گذاری در سایر بازارها بر کسی پوشیده نیست. با رعایت اصول ارائه شده در این مقاله میتوانید بهترین و امن ترین و سودآور ترین سرمایه گذاری را در بازار مسکن داشته باشد.

مشاور سرمایه گذاری در امور ملکی

مشاور سرمایه گذاری در املاک

تیم ملک آموز متشکل از خبره ترین مشاوران سرمایه گذاری در ایران،مشاور بیش از ۶۰۰ نفر از سرمایه گذاران با بیش لز یک دهه تجربه است. ما همواره گزینه های مطمعن را با هر میزان سرمایه در سرتاسر ایران برای شما خریداری خواهیم کرد تا پرسودترین و امن ترین معاملات را بتوانید توسط ما به سرانجام برسانید.

در صورتیکه قصد سرمایه گذاری دارید همین حالا میتوانید با شماره تماس ملک آموز ارتباط بگیرید و یا کلمه “سرمایه گذاری” را برای ما پیامک کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

مرکز تماس ملک آموز: ۲۸۴۲۵۵۹۰-۰۲۱

شماره تلگرام و پیامکی:۰۹۳۶۷۴۴۳۲۰۴

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
سرمایه‌گذاری در ملک یا طلا!کدامیک بهتر است؟

سرمایه‌گذاری در ملک یا طلا!کدامیک بهتر است؟

سرمایه‌گذاری در ملک و طلا دو گزینه محبوب برای حفظ و افزایش ثروت هستند. هر دو مزایا و معایب خاص…

بیشتر بخوانید
جدیدترین روش محاسبه کمیسیون املاک

محاسبه حق کمیسیون مشاور املاک جدیدترین تعرفه

معاملات املاک، چه در زمینه خرید و فروش و چه در سایر قرارداد ها مانند رهن و اجاره، همواره با…

بیشتر بخوانید
مشارکت در ساخت آموزش کامل

مشارکت در ساخت (راهنمای کامل)

همه چیز درباره مشارکت در ساخت ، در این مقاله همه چیز رو در مورد مشارکت در ساخت بررسی کردیم….

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.